Haber

Naci İnci’ye suç duyurusu

Boğaziçi Üniversitesi rektörü tarafından mahkeme kararıyla Üniversite Yönetim Kurulu üyeliğine iade edilmesine rağmen, üniversitenin rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Taner Bilgiç, Naci İnci hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bilgiç tarafından yapılan hata duyurusunda Naci İnci’nin görevini kötüye kullandığı belirtildi. BirGün’den Umut Serdaroğlu’nun haberine göre suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

Prof. Naci İnci, Prof. Bu konuda bilgi talep eden ve toplantı tutanaklarının kendisine gönderilmesini talep eden Prof. Bu karara karşı iptal davası açılmış ve 21 Şubat 2023 tarihinde Prof. Dr. Naci İnci hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na görevi kötüye kullanmak suçundan suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

Prof. Naci İnci, Prof. Bu konuda bilgi isteyen ve toplantı tutanaklarının kendisine gönderilmesini talep eden Prof. Dr. Taner Bilgiç’i görüşme yöntemine itiraz ettiği ve 2 yıl önce oy kullanmadığı gerekçesiyle görevden aldı. Bu karara karşı iptal davası açılmış ve 21 Şubat 2023 tarihinde Prof. Dr. Naci İnci hakkında görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Suç duyurusuna ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Bilgiç’in avukatı Acun Papakçı, şunları söyledi:

Prof. Dr. Naci İnci, Üniversite Senatosu’nda ve Üniversite Yönetim Kurulu’nda kendi uygulamalarına aykırı olabilecek bir muhalif ses istemiyor. Aksine Boğaziçi Üniversitesi’ni tek sesli bir koroyla yönetmek istiyor. Bu hafta katıldığı bir televizyon programında, ‘Belediye çalışanları belediye başkanını seçmiyorsa, öğretim üyeleri rektörü seçmesin’ gerekçesi ile bağımsızlığı Anayasa ile güvence altına alınan akademinin belediye ile akademi arasındaki farkı bile anlayamadığını göstermekten çekinmiyor. Bilim ve siyaseti harmanlayan Prof. Dr. Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi’ni Boğaziçi Belediyesi anlayışıyla yönetmek istiyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu